Sākumlapa     Izdrukāt

 LV    RU    EN  

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

Pasaulslavenie džezisti no Francijas RIŠĀRS GALLJANO (Richard GALLIANO, akordeons) un MIŠELS PORTĀLS (Michel PORTAL, klarnete)

 

Džeza gardēžiem
Sestdien, 2004. gada 4. decembrī pl.19.00\
SAPŅU FABRIKĀ
(Lāčplēša ielā 101)

RIŠĀRS GALLJANO (Richard GALLIANO, akordeons, Francija)
MIŠELS PORTĀLS (Michel PORTAL, klarnete, Francija)

Šī mūzika ir itāļu melodiskumа, franču asprātības un afroamerikāņu drive sakausējums.

Mizete (musette) ir dzimusi Parīzē. Tango ir Buenosairesas bērns. Džeza akordeonists Rišārs Galljano, iemīlējies Astora Pjacolas tango, mizetes žanram ir dāvājis tango spēju saraudināt publiku. Kaut gan, neraugoties uz dramatismu, šī mūzika ir gaisīga un viegla.

Galljano ir dzimis Kannās. Pirmās klavieru un akordeona spēles stundas viņam pasniedza tēvs. Vēlāk viņš ar izcilību pabeidza Nicas konservatoriju. Jaunībā Galljano piedalījās starptautiskos akordeonistu konkursos un kļuva pazīstams kā Baha, Čaikovska un Gēršvina mūzikas interprets.  Jau toreiz viņš saņēma pirmās balvas – Trophée Mondial (Valensijā un Kalē)  un  Republikas Prezidenta Pirmo balvu (1968).

1973. gadā Galljano apmetās uz dzīvi Parīzē, kur sadarbojās ar tādam franču dziesmas zvaigznēm kā Žaks Brels, Barbara, Seržs Redžanī, Seržs Gensbūrs, Šarls Aznavūrs, Žiljeta Greko, Žoržs Mustakī, Īvs Montāns, Klods Nugaro…

1983. gadā Astors Pjacolla uzaicināja jauno mākslinieku spēlēt bandoneonu teātra Comédie Française izrādē “Sapnis vasaras naktī” pēc Šekspīra lugas, kurai Pjacolla bija uzrakstījis oriģinālmūziku. Draudzība ar dižo Pjacollu turpinājās līdz pat meistara nāvei 1992.gadā. Šī tikšanās kļuva par svarīgāko attīstības posmu Galljano karjerā. Pjacolla mudināja jauno mūziķi atgriezties pie savām saknēm, atjaunojot un transformējot mizetes žanru – līdzīgi tam, kā pats ģeniālais argentīnietis bija rīkojies ar tango, radot tango nuevo žanru. Galljano sekoja viņa padomam un radīja new musette stilu.

Kopš 1980. gada Rišārs Galljano ir uzstājies kopā ar tādiem izciliem mūziķiem kā Čets Beikers, Džo Zavinuls, Als Fosters, Pjērs Mišelo, Džens Klarks, Jans Garbareks, Pakito D’Rivera, Filips Ketrins, Tuts Tīlemans, Mišels Portāls, Rons Kārters, Mišels Petručiāni, Enriko Rava un citiem…

1993. gadā viņš saņēma Franču džeza akadēmijas Džango Reinharda balvu un tika nosaukts par gada labāko mūziķi. Tajā pašā gadā viņš noslēdza ekskluzīvu līgumu  ar skaņu ierakstu firmu Dreyfus Jazz.

Laikā no 1993. līdz 2003. gadam Galljano ieskaņoja 12 albūmus. Jau pirmais – Viaggio - tika apbalvots ar Django d’Or 1993 balvu ka labākais gada albūms. Turpmākie albumi  atzīmēti ar tādām balvām kā Victoire de la Musique 1996, Victoire de la musique 1997, Džeza akedēmijas Borisa Viāna balva, Musica jazz 1997  par labāko starptautisko albūmu (1997.gadā tika pārdoti  100 000 Blow up eksemplāru) un  Musica jazz 1998  par labāko starptautisko albūmu.

Desmitais albūms Gallianissimo tika nosaukts par Dreyfus Jazz visu laiku labāko albūmu.

Divpadsmitais albums Piazzolla Forever (2003) ir veltīts Astora Pjaccollas atceres desmitgadei. Ar šo programmu Rišārs Galljano veica pasaules turneju.

2002. gadā  ASV žurnāla Down Beat starptautiskais referendums nosauca Rišāru Galljano par  pirmo mūziķi kategorijā “visi instrumenti”.

Rišārs Galljano ir koncertējis visā pasaulē - spēlējis Parīzē, Romā, Berlīnē, Maskavā, Londonā, Ņujorkā, Sanfrancisko, Monreālā, Buenosairesā,   Tokijā… Kopā ar draugiem viņš uzstājies uz tādām prestižām koncertskatuvēm kā Ņujorkas Lincoln Center, Milānas La Scala, Amsterdamas Concertgebouw, Parīzes Théâtre des Champs Elysées…

Mākslinieks ir pazīstams arī kā lielisks pedagogs – pēc viņa videokursiem mācās akordeonisti visās pasaules malās.

Mišelu Portālu franču kritiķi dēvē  par “Proteju, hameleonu, cilvēku ar daudzām sejām”.

Portāls ir dzimis Bajonā 1935. gadā. Ar izcilību absolvējis Parīzes konservatorijas klarnetes klasi (1959), tad kļuvis par pirmās prēmijas laureātu starptautiskos konkursos Ženēvā (1963) un Budapeštā (1965).  Vienlaikus Portāls sadarbojās ar sava laika estrādes zvaigznēm, ar  “Lido” un “Foliberžēras” dejotājām, spēlēja deju un džeza orķestros un kļuva par vienu no pirmajiem free džeza piekritējiem Eiropā.

1969. gadā trombonists Vinko Globakars un Mišels Portāls izveidoja mūsdienu improvizācijas mūzikas ansambli New Phonic Art. 1971. gadā dzima atvērta improvizācijas struktūra  Michel Portal Unit, piesaistot vislabākos Eiropas un Amerikas mūziķus, kuru uzskaitījums aizņemtu veselu lappusi.

Mišels Portāls ir nozīmīga personība mūsdienu mūzikas pasaulē, viņš sadarbojies ar Pjēru Bulēzu, Lučāno Berio, Mauricio Kagelu, Karlheincu Štokhauzenu, spēlējis ansamblī ar tādiem pianistiem kā Žoržs Plidermahers, Mihails Rudijs, Mišels Dalberto, ar čellistu Borisu Pergamenščikovu, ar altistu Juriju Bašmetu, ar stīgu kvartetiem Melos, Talich, Orlando...

Vēl viena nozīmīga Mišela Portāla talanta šķautne  ir viņa komponētā mūzika kinofilmām. Trīs reizes viņš saņēmis César  -  Francijas kinomākslas visaugstāko balvu.

Mišels Portāls nepakļaujas klasifikācijai. Vienīgais vienojošais viņa muzikālajiem un skaņu eksperimentiem ir kaislība uz improvizāciju un jaunu skaņas  iespēju atklāšanu.

1996. gadā Rišārs Galljano un Mišels Portāls,divi Francijā atzīti meistari, sniedza koncertu saviem draugiem. Šī koncerta ieraksts tika iemūžināts diskā Blow up un kļuva par gada notikumu.

Rišārs Galljano saka: “Mūs vieno atšķirīgais. Portāls ir nemierīgs cilvēks -  es nepazīstu otru tādu cilvēku, kurš mācētu žonglēt ar tik lielu daudzumu žanru un instrumentu. Es pats , gluži pretēji, meklēju viengabalainību un vienkāršību. Spēlēt kopā ar Portālu - tā ir īsta avantūra, jo  vienmēr ir jābūt nomodā”. 

Katrs no mūziķiem spēlē visus esošos sava instrumenta paveidus. Par viņu meistarību un virtuozitāti jūs varēsit pārliecināties arī Rīgā – viņiem līdzi būs vismaz četri dažādi akordeoni un bandaneoni un četras dažādas klarnetes.


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

04.12.2004 plkst. 19:00
Sapņu fabrika (Lāčplēša iela, 101)

Pasaulslavenie džezisti no Francijas RIŠĀRS GALLJANO (Richard GALLIANO, akordeons) un MIŠELS PORTĀLS (Michel PORTAL, klarnete)
Šī mūzika ir itāļu melodiskumа, franču asprātības un afroamerikāņu drive sakausējums.

 

Apskatīties pasūtījumu vēsturi
Jūsu e-pasts:

© Hermaņa Brauna fonds | Izstrādāts Profero, 2002-2011