Sākumlapa     Izdrukāt

 LV    RU    EN  

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

MÍSIA – FADO DĪVA (Portugāle)

 

Dziedātājas Mizijas  (MÍSIA) vārds ir dziļi izjustās portugāļu fado mūzikas sinonīms.

Pēc Mizijas vārdiem, mūzika pati ir viņu izvelējusies: “Tā ir kā slazds, kas aizcērtas aiz jums”.

Viņa ir dzimusi Portu pilsētā, portugāļa un katalonietes ģimenē, kurā visas sievietes ir bijušas mākslinieces: Mizijas vecāmāte savulaik dejojusi mūzikholā,  bet māte bijusi balerīna. Tādēļ arī tik dabiski izpaudusies  meitenes tiekšanās uz skatuvi. Viņa ir izmēģinājusi savas dotības dažādās atskaņotājmākslas nozarēs, taču galu galā sajutusi vajadzību dziedāt fado dziesmas. Viņu apbūra šie iekšēji spriegie un jutekliskie monologi, kuros apvienojas debešķīgais ar pasaulīgo un kuri ir kaismīgu ilgu pārpilni.  Viņa atzīstas, ka fado ir viņas pašas iekšējās sāpes izdzīšanas rituāls.

Savu pseidonīmu viņa izvelējusies par godu slavenajai Mizijai Sertai, kura dzimusi Sanktpēterburgā, dzīvojusi Parīzē, bijusi franču dzejnieku Malarmē un Verlēna krievu mūza, kura draudzējusies ar Renuāru un Tulūzu-Lotreku, ar Prustu un Pikaso, ar Djagiļevu, Stravinski un Ravelu, bet skaistumā viņa sacentusies ar Koko Šaneli.

Dziļi cienot tradīcijas, Mizija sāka veidot pati savu repertuāru, un jaunas krāsas fado dziesmās viņa atrada, iesaistot pavadījumā čellu, vijoli un klavieres. Pēdējā laikā viņa aizvien vairāk izmanto portugāļu divpadsmitstīgu ģitāru, klasisko ģitāru un akustisko basu. Savām dziesmām Mizija izvēlas slavenā portugāļu dzejnieka Fernandu Pesoa un mūsdienu autoru vārsmas, bet mūziku pasūtina vadošajiem Portugāles komponistiem – tādiem kā Karloss Paredešs.

Mizijas kompaktdiskus ieraksta Japānas, Dienvidkorejas, Spānijas un Francijas firmas, bet nopirkt tos var gandrīz 70 pasaules valstīs. Vienu no dziedātājas diskiem kritiķi ierindojuši XX gadsimta Portugāles 100  labāko kompaktdisku sarakstā. Kopš laika, kad tika izdots viņas tradicionāli “fadistiskais” CD  Garras Dos Sentidos (1998) un viņa uzstājās Parīzes koncertzāle Olimpija, Mizija tiek uzskatīta par vienu no starptautiskās mūzikas skatuves lielākajām figūrām un par vēlīnā fado vadošo mākslinieci. Viņa tiek dēvēta par fado žanra klasiķes, “portugāļu Edītes Piafas” – izcilās Amālijas Rodrigešas  mantinieci.

Pagājušā gada novembrī Parīzes mērs Mizijai pasniedza Lielo Sarkano medaļu, kas ir pilsētas augstākais apbalvojums un parīziešu pateicība par dziedātājas mākslu. Kaut arī Mizija nekad nav dzīvojusi Parīzē, šai pilsētai ir svarīga loma viņas talanta tapšanā un karjerā. Parīzē viņa uzstājusies gan Olimpijas zālē, gan Elizejas lauku teātrī, gan Šatlē teātrī… Mizija ir apbraukājusi ar koncertiem visu Franciju. Un ne velti viņa jau ir apbalvota ar Goda leģiona ordeni par augstiem sasniegumiem mākslas un literatūras laukā.

Pašlaik Mizija strādā pie sava jaunā (jau devītā) albūma «Drama Box» ieraksta, kurā tiks ieskaņoti fado, bolero un tango un kurā kopā ar viņu piedalīsies arī Marija de Medeiruša, Fannija Ardāna un Miranda Ričardsone.

Visa pasaule ir klausījusies fado mūziku Mizijas izpildījumā. Viņa ir uzstājusies Aviņjonas teātra festivālā, Ņujorkas Pilsētas namā, Berlīnes filharmonijā, Milānas Piccolo teātrī un  Maskavā… Nu šajā sarakstā būs arī Rīga.


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

12.02.2005 plkst. 19:00
Latvijas Nacionālā opera

MÍSIA – FADO DĪVA (Portugāle)
Noslēpumainās, burvīgās, atraktīvās un poētiskās dziedātājas Mizijas vārds ir dziļi izjustās portugāļu fado mūzikas sinonīms pasaules atskaņotājmākslā. Winterfest noslēgums, HBF dzimšanas diena.

 

Apskatīties pasūtījumu vēsturi
Jūsu e-pasts:

© Hermaņa Brauna fonds | Izstrādāts Profero, 2002-2011