Pirmoreiz Rīgā uzstāsies leģendāra vokālā džeza grupa Swingle Singers.
Ansamblis ir dzimis 1960.-to gadu sākumā Parīzē, kad kādas skaņu ierakstu studijas vadītājs Vords Svingls uzaicināja vairākus jaunus vokālistus piedziedāt Edītei Piafai un Šarlam Aznavūram. Jaukus nieciņus viņiem uzrakstīja arī Mišels Legrāns. Galu galā jaunajiem dziedātājiem apnika niekoties, un viņi izlēma dziedāt
Baha mūziku.
Baha prelūdijas un fūgas Swingle Singers izpildījumā skanēja dabiski un mazliet atgādināja Lūisa Ārmstronga stilu. Swingle Singers savienoja baroka mūzikai un džezam kopīgas īpašības ritmu, improvizāciju un noturīgu tempu.
1963.gadā Swingle Singers ieskaņoja savu pirmo plati ierakstu firmā Philips. Viņi domāja, ka tā vienkārši kļūs par suvenīru draugiem un radiem, taču tā tika apbalvota ar GRAMMY balvu. Bija dzimis jauns stils - swingle singinig, kas prasīja precīzu toni un intonāciju, vokālu elastīgumu un labu tehniku, strādājot pie mikrofona. Grupu Swingle Singers uzriez atzina tādi dūži kā Glens Gulds, Ella Ficdžeralda, Jehudi Menuhins, Dizijs Gilespi.
1964.gada pavasarī viņus uzaicināja dziedāt Kenediju pārim Baltā nama Muzikālajos vakaros (Soirees Musicales). Šāds dzīves veids nebija viegls: Hilton viesnīcas, limuzīni, slavenības
Swingle Singers kļuva pazīstami visā pasaulē, jo viņu dziedātajiem duu-buu-duu nevajadzēja tulkojuma.
Beigu beigās viņi pirmoreiz uzstājās pašu rīkotā koncertā Parīzē. Viņi ģērbās melnā, pasūtot tērpus Īvam Senlorānam.
Sākās aktīvas koncertēšanas un ierakstu dzīve. Viņi ieskaņoja madrigālus, Baha un Mocarta mūziku, arī Bēthovena, Šopēna skaņdarbus
Un nemainīja savu intīmo manieri, reizēm pievienojot savām balsīm instrumentus: kontrabasu, sitaminstrumentus un īpašas cimbalas.
1969.gadā Ņujorkas filharmonijā Swingle Singers ar lieliem panākumiem pirmatskaņoja Lučāno Berio Sinfonia, kas komponēta orķestrim un astoņām balsīm. Vēlāk viņi to divas reizes ieskaņoja.
1973.gadā grupa nolēma izbeigt savu pastāvēšanu. Taču, pārbraukuši pāri Lamanšam,
apmetās Londonā. Nopietnās noklausīšanās viņi izvēlējās astoņus jaunus dziedātājus un pēc ilgstošiem meklējumiem atstāja to pašu veco nosaukumu Swingle Singers. Ar šo jauno veco vārdu grupa viegli iekaroja Lielbritāniju.
1984.gads kļuva par pārmaiņu gadu. Mainījās grupas sastāvs un Vords Svingls kļuva par muzikālo konsultantu.
2000.gadā Swingle Singers pasūtīja sešiem komponistiem skaņdarbus Baha piemiņai un pēc tam dziedāja tos visā pasaulē. Savās koncertprogrammās grupa atskaņoja arī Baha mūzikas aranžējumus, Baha laikabiedru skaņdarbus un Baha inspirētu mūziku.
Tai pašā 2000.gadā Swingle Singers ieguva SACEM balvu par audiovizuālo mūzikas produkciju. Savas 42 gadu ilgās pastāvēšanas laikā grupas Swingle Singers dalībnieki ir aranžējuši 972 skaņdarbus!
Swingle Singersir pieckārtēji GRAMMY balvas laureāti. Viņi snieguši 4000 koncertu visā pasaulē un ierakstījuši 50 albūmus. Swingle Singers tas allaž ir pārsteigums klausītājiem, visaugstākais izpildījuma līmenis un, tai pašā laikā, uzticība tradīcijām un stilam, kura pamatus ir ielicis Vords Svingls. |