Sākumlapa     Izdrukāt

 LV    RU    EN  

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

Īrijas motīvi: Pipes, Fiddles and Riverdance

 

Ceturtais Starptautiskais mūzikas festivāls

SUMMERTIME - AICINA INESE GALANTE

 

Īrijas motīvi:

Pipes, Fiddles and Riverdance!

 

World music ansamblis (Īrija) -

Alan Burke (vokāls un ģitāra)
Joe McHugh (īru dūdas un svilpes)
Maurice Lennon (vijole un alts)
Wolfgang Zwiauer (kontrabass)
Majella McSharry (dejotāja)

Joanne Lysaght (dejotāja)

 

Pirmo reizi pie mums atbrauks autentisks īru tautas mūzikas ansamblis, kurā uzstājas apbrīnojami mākslinieki – dejotāji, dziedātāji un instrumentālisti: ģitāristi, vijolnieki, altisti, dūdinieki un citi mūziķi.

 

Riverdānss ir iekarojis pasauli! Pēdējā laikā to dejo it visur, pat Krievijā! Daudzās pilsētās tiek atvērtas aizvien jaunas studijas, kurās jaunieši apgūst šīs dzīvespriecīgās dejas āķus. 

 

Alan Burke (vokāls un ģitāra): viņa balss ir spēka, jūtu un skaidrības iemiesojums. Viņa spēli raksturo ārkārtīgi spēcīgs draivs. Viņa diskogrāfijā ir seši  CD (solo un kopā ar ansambļiem), kuri ir iemantojuši neticamu popularitāti.

Joe McHugh (īru dūdas un svilpes): 12 gadu vecumā uzvarējis Īrijas dūdinieku konkursā. Ar koncertiem apbraukājis visu pasauli, 1990.gadā kopā ar īru mūziķu grupu bijis pat Uzbekistānā, un kompānija BBC-RTE par to uzņēmusi dokumentālu filmu. Viņa albums The Long Finger ir atzīts par vienu no labākajiem īru instrumentālajā mūzikā.

Maurice Lennon (vijole un alts): viens no skaļākajiem vārdiem īru tradicionālajā mūzikā. 17 gadu vecumā uzvarējis Īrijas vijolnieku konkursā (pieaugušo grupā). Viens no slavenās grupas Stockton's Wing dibinātājiem. Uzstājies arī kopā ar Frenku Sinatru, Laizu Minelli, Stefanu Grapelli un Maiklu Džeksonu. Pēdējā laikā aizrautīgi uzņem kinofilmas par Īrijas vēsturi.

Wolfgang Zwiauer (kontrabass): Šveices avīze Der Bund viņu nodēvējusi par Šveices daudzpusīgāko kontrabasistu. Un par pieprasītāko. Viņš piedalījies 30 CD ierakstos un spēlējis kopā ar pasaules izcilākajiem džeza mūziķiem.

 

Jau 12.gadsimtā Īrijas mūziķi baudīja Eiropas slavu. Ievērojamākais no viņiem bija neredzīgais arfists Tērlafs O’Kerolans. Viņa mūzika līdz šai dienai skan visā pasaulē.

Īru tautas mūzika ir ļoti daudzveidīga: no šūpļadziesmām līdz galda dziesmām, no balādēm līdz ugunīgām dejām. 1792.gada Belfāstas festivālam Edvards Bantings sagatavoja īru melodiju pirmo sakopojumu. Ģeniālais īru  dzejnieks Tomass Mūrs to izmantoja savam 1807.gada krājumam Īru meldijas.

Īru tauta spēlē visdažādākos instrumentus: dūdas, koka flautas, vijoles un svilpes, kā arī īru tamburīnu. Tautas mūziķi bieži uzstājas neformālās sapulcēs, kas veic sabiedrisko centru funkcijas. Šīm sapulcēm ir sava etiķete un hierarhija,  un katram mūziķim ir vienlaikus muzikāla un sociāla loma.

Īri ir pasaules ātrākie vijolnieki! Īru dūdinieki, kurus dēvē  par tautas mūzikas karaļiem, spēlē īpašu, tautisku dūdu paveidu. Liela loma ir ierādīta arī arfai, kas ir īru nacionālais mūzikas instruments un heraldiska emblēma.

Īri bieži dzied seno ķeltu – gēlu – valodā. Apvienojumā ar senām melodijām  no tās dzimst brīnišķīga mūzika.

Īru tautas mūzikā ļoti dabiski ir iekļāvušies arī tādi  jauni instrumenti kā ģitāra, harmonikas un pat afrikāņu bungas. Bet mūzikas vēsturnieki pasvītro īru tautas mūzikas spēcīgo ietekmi uz mūsdienu amerikāņu mūziku un pasaules rokmūziku, kur šī ietekme ir īpaši jūtama.

 


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

13.08.2008 plkst. 21:00
Dzintaru koncertzāle

Īrijas motīvi: Pipes, Fiddles and Riverdance
World music ansamblis (Īrija)

 

Apskatīties pasūtījumu vēsturi
Jūsu e-pasts:

© Hermaņa Brauna fonds | Izstrādāts Profero, 2002-2011