Cantus chori
Pilsētai un pasaulei
Piektdien, 2009.gada 13.marta pl. 19.00
Sv.Jāņa baznīcā
Latvijas Radio koris

Diriģents Kaspars Putniņš
Solisti: Ramons Jaffe (Ramon Jaffé, Vācija, čells)
Edgars Saksons (sitamie instrumenti)
Ivo Krūskops (sitamie instrumenti)
Programma: Dons Jaffe Choro-Sinfonie, op.11 korim un čellam solo
Sofija Gubaiduļina Canticles of the Sun korim, čellam un sitamiem instrumentiem
Sofija Gubaiduļina un Dons Jaffē ir piederīgi vienai paaudzei. Viņi ir dzimuši 30.-to gadu sākumā: Gubaiduļina Tatarstānas pilsētiņā Čistopolē, bet Jaffē Rīgā. Šobrīd abi dzīvo Vācijā. Viņu likteņi ir atšķirīgi, taču abi ir piedzīvojuši tādas dzīves grūtības, kādu pietiktu vairākiem mūžiem.
Kazaņas un Maskavas konservatorijas absolvente Sofija Gubaiduļina kopš studentes gadiem sekoja Dmitrija Šostakoviča ceļavārdiem: Es jums novēlu iet savu nepareizo ceļu. Padomju birokrātiem viņas ceļš tiešam likās nepareizs. Ne velti 1979.gadā VI Komponistu kongresā Hreņņikovs skarbi kritizēja viņas mūziku, un Gubaiduļina iekļuva tā saucamajā hreņņikova septiņniekā to komponistu melnajā saraksta, kuru mūzika tika atzīta par klausītājiem nevēlamu un pat postošu.
Tāpat kā Alfrēds Šnitke un Edisons Deņisovs (viņas brāļi daiļrades jomā) Sofija Gubaiduļina ir viena no XX gadsimta otrās puses izcilākajiem un dziļākajiem skaņražiem. Viņas mūzikā jūtama tieksme organiski apvienot Rietumu un Austrumu mākslas kvalitātes un garīgi reliģiska rakstura priekšstatu ietekme. Tieši caur ticību viņa ir nonākusi arī pie daiļrades jēgas.
Gubaiduļina ir ieguvusi daudzas prestižas atzinības: Monako prinča balvu, Kusevicka balvu (ASV), Franko Abiato balvu (Itālija), Ludviga Špora balvu (Vācija), Imperatora balvu (Japāna), Soningas balvu (Dānija), ordeni Par drosmi zinātnē un mākslā (Vācija), Gētes medaļu (Vācija), Polar music balvu (Zviedrija), Living Composer balvu (Francija), Krievijas Valsts prēmiju un prēmiju Triumfs.
Dona Jaffē ģimene 1941.gadā tika izsūtīta uz Sibīriju. Viņš sāka spēlēt čellu tikai 14 gadu vecumā, kad atgriezās Rīgā, un pabeidza mūzikas skolu četru gadu laikā.
Dons Jaffē ir pasniedzis un turpina pasniegt čella spēli. Kā čellists viņš strādājis Izraēlas un Vācijas orķestros, bet komponēt sācis, būdams jau pensionārs, kas dzīvē gadās ļoti reti. Viņa Pirmās čella sonātes panākumi kļuva par pagrieziena punktu mūziķa dzīvē, tie iedvesmoja viņu turpināt komponēšanu. Dona Jaffē skaņdarbi ir spilgti un spēcīgi. Tos radījis viņa paša mūziķa liktenis un ebreju tautas vēsture.
|