Sākumlapa     Izdrukāt

 LV    RU    EN  

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

ALLA DEMIDOVA (Krievija)

Trešdien, 2009.gada 3.jūnijā pl. 19.00

Lielajā Ģildē

 

 

 

 

Veltījums Jesajas Berlina simtgadei

 

 

 

 

ALLA DEMIDOVA (Krievija)

 Annas Ahmatovas dzejas vakars

 

Sers Jesaja Berlins ir viens no izcilākajiem mūslaiku intelektuāļiem un
XX gadsimta slavenākajiem rīdziniekiem.

2009.gada 6.jūnijā aprit simts gadu kopš Berlina dzimšanas.

Par godu šim notikumam Berlina jubilejas nedēļā Rīgā notiks virkne viņa dzīvei un darbībai veltītu pasākumu, kuros īpašu uzmanība būs  veltīta Berlina politiskajām idejām, viņa ebrejiskajai identitātei, krievu-ebreju kultūras mantojumam un Berlina agrīnajiem dzīves gadiem Rīgā no 1909.līdz 1915.gadam.

Bijusī Latvijas Valsts prezidente Dr.Vaira Vīķe-Freiberga ir laipni piekritusi būt par simtgades pasākumu patronesi.

 

Annas Ahmatovas un nākamā izcilā filozofa, toreizējā Lielbritānijas diplomātiskās misijas līdzstrādnieka Jesajas Berlina leģendārā tikšanās notika 1945.gada novembrī Ļeņingradā.  Berlins bija pirmais cilvēks no dzelzs priekškara viņpuses, ar kuru Ahmatovai laimējās satikties. Tonakt viņu sarunas ilga līdz pat rītausmai: viņi runājuši par Pēterburgu, par Ahmatovas paaudzes likteņiem – par Gumiļovu un Mandelštamu, par viņas draugiem, kuri uz Eiropu bija aizbraukuši jau 20.-tajos gados, un par viņas dzeju, kuras spēja pretoties teroram Berlinam bija īsta atklāsme. Ahmatova jutusi viņu abu absolūto sapratni: Berlina vērtējumi par cilvēkiem un notikumiem bija adekvāti viņas pašas vērtējumiem. Drīz vien Berlins atgriezās Anglijā, bet Ahmatovu gaidīja Staļina dusmas, jo nesankcionētas tikšanās ar ārzemniekiem līdzinājās apsūdzībai spiegošanā. Sekoja komunistiskās partijas Centrālkomitejas 1946.gada lēmums, izslēgšana no Rakstnieku savienības, izsekošana un aizliegums publicēt dzeju. Taču Berlina tēls – Viesis no Nākamības – tika iedzīvināts Ahmatovas Poēmā bez varoņa, pie kuras viņa strādāja sava mūža divās pēdējās desmitgadēs. 

 

“…Iespējams, ka tieši traģisma dziņā ir sakņota Allas Demidovas poētiskā lasījuma neatkārtojamā maniere – krievu dzeju viņa lasa, līdzīgi pašiem dzejniekiem, sekojot vārsmu mūzikai un vienlaikus atklājot arī autoru traģiskos  likteņus.

Skaistuma iekšējais kults un estētisms, kas piemīt Demidovai, izskaidro viņas pieķeršanos Sudraba laikmeta mākslai. Būdama apveltīta ar filoloģes un pētnieces talantu, viņa no jauna atklāj klausītājiem šā perioda kultūru. Gan Cvetajevas Fedra, gan Ahmatovas Rekviēms un Poēma bez varoņa nekad agrāk nav spēlēti un lasīti publiski…

Jau gandrīz 10 gadus atrodoties brīvajā lidojumā, … viņa  aizvien ir zvaigzne, kuru dēļ skaudruma lomu izvēlē un noslēgtības personiskajā dzīvē apvij noslēpumainības oreols. Sekojot senām komediantu tradīcijām, viņa braukā pa pasaules nostūriem ar izrādēm, dzejas vakariem un meistarklasēm. Maskavā viņa uzstājas retumis, un tad recenzenti atzīmē, ka šai Koonenai ir vajadzīgs pašai savs Tairovs. Viņu gaidot, aktrise, būdama arī lieliska literāte, ir uzrakstījusi jau sešas grāmatas – pārdomas par mākslas dabu un atceres par laikabiedriem”.

                                                                                                                                                  Alla Šenderova

 

    

 

     


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

03.06.2009 plkst. 19:00
Lielā Ģilde

ALLA DEMIDOVA (Krievija)
Dzejas vakars “Veltījums Annai Ahmatovai”

 

Apskatīties pasūtījumu vēsturi
Jūsu e-pasts:

© Hermaņa Brauna fonds | Izstrādāts Profero, 2002-2011