Sākumlapa     Izdrukāt

 LV    RU    EN  

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

Tokijas stīgu kvartets, (ASV)

 

Tokijas stīgu kvartets

Dzīvā leģenda

Trešdien, 2011. gada 30. novembrī pl. 19.00

Lielajā ģildē

 

TOKYO STRING QUARTET (Tokijas stīgu kvartets, ASV)

 

 

 

Mārtins Bīvers (Martin Beaver)                          - 1.vijole
Kikuei Ikeda (Kikuei Ikeda)                               - 2.vijole
Kazuhide Isomura (Kazuhide Isomura) - alts
Klaivs Grīnsmits (Clive Greensmith)                  - čells

 

Programmā – Haidns, Bēthovens, Hindemits

 

Ja Tokijas Stīgu kvartets nav labākais kamermūzikas ansamblis pasaulē, tad grūti iedomāties, kurš tas varētu būt!

The Washington Post

 

 

Tokijas Stīgu kvartets tiek uzskatīts par vienu no pasaules augstākās klases kamermūzikas ansambļiem. Un rīdziniekiem ir bijusi iespēja par to pārliecināties – kvarteta uzstāšanās Rīgā guva lielus panākumus. Un lūk, leģendārais ansamblis atkal brauc pie mums.

Kvarteta dalībnieku meistarība ir satriecoša. Taču ansambļa skanējums ir fantastiski skaists arī tādēļ, ka mūziķi spēlē tā saucamo Paganīni instrumentu kvartetu. Tie ir Stradivāri darināti, izcili instrumenti, kas piederējuši pašam Nikolo Paganīni. Tokijas Stīgu kvartets saņēmis šos instrumentus no Nippon Mūzikas fonda 1995.gadā, kas, savukārt, tos nopircis no Corcoran Mākslas galerijas Vašingtonā.

 

 

Šī izcilā stīgu ansambļa vēsture sakņojas Toho Mūzikas skolā Tokijā, kur tā dalībniekus būtiski ietekmēja profesors Hideo Saito. Jaunie mūziķi, kuri vēlāk kļūs par Tokijas Stīgu kvarteta pirmā sastāva  dibinātājiem, devās uz Ameriku, lai turpinātu mācības. Oficiāli kvartets tika izveidots 1969.gadā Džuljarda Mūzikas skolā, un jau pavisam drīz tas ieguva savas pirmās konkursu balvas ASV un Eiropā. Toreiz arī tika noslēgts ekskluzīvs līgums ar skaņu ierakstu firmu Deutsche Grammophon, kas apliecināja kvarteta augsto statusu.

Šodien kvartetā spēlē viens no tā dibinātājiem altists Kazuhide Isomura, otrais vijolnieks Kakuei Ikeda, kurš strādā ansamblī kopš 1974.gada, Londonas Karaliskā filharmoniskā orķestra čellu grupas bijušais koncertmeistars čellists Klaivs Grīnsmits (ansamblī – kopš 1999.gada) un pirmais vijolnieks Mārtins Bīvers, kurš pārējiem pievienojās 2002.gadā.

Tokijas Stīgu kvartets uzstājas ASV – Ņujorkā (Carnegie Hall un citās koncertzālēs), Bostonā, Atlantā, Filadelfijā, Pitsburgā… Kvarteta koncerti notiek Milānā, Parīzē, Amsterdamā, Pekinā, Sidnejā, Stambulā, Toronto, Lisabonā, Valensijā, Madridē, Londonā, Ļubļanā, Berlīnē, Dižonā…

2001.gadā Tokijas Stīgu kvartets īstenoja unikālu projektu, atskaņojot visus Johannesa Brāmsa  stīgu kvartetus un citus viņa kameropusus stīgām, programmās tiem blakus liekot četrus mūsdienu komponistiem pasūtinātus skaņdarbus. Katra jaundarba pirmatskaņojums  notika attiecīgā autora dzimtenē, proti – ASV (Joan Tower), Spanijā (José Luis Turina), Itālijā (Fabio Vacchi) un Japānā (Hikaru Hayashi). Kvartets turpināja savu drosmīgo ideju prestižās Nīderlandes, Vācijas, Ungārijas, Beļģijas, Itālijas, Spānijas, Francijas un Šveices koncertzālēs, vienā programmā apvienojot klasiskus stīgu kvartetus ar Debisī, Janāčeka, Takemicu, Vēberna un Cemlinska skaņdarbiem.

Tokijas Stīgu kvartets ir ieskaņojis vairāk nekā 40  kompaktdisku tādās ierakstu firmās kā BMG/RCA, Victor Red Seal, Angel-EMI, CBS Masterworks, Deutsche Grammophon, Vox Cum Laude. Šie ieraksti ir īsti stūrakmeņi kvartetu atskaņojumu vēsturē. To vidū ir visi Bēthovena, Šūberta un Bartoka kvarteti. Brāmsa, Debisī, Dvoržāka, Haidna, Mocarta, Ravela un Šūberta kvartetu ieraksti saņēmuši Grand Prix du Disque Montreux, Best Chamber Music recording of the Year, žurnālu Stereo Review un Gramophone balvas, kā arī septiņas nominācijas Grammy balvai.

Tokijas Stīgu kvarteta dalībnieki  atrod laiku arī pedagoģiskajam darbam. Akadēmiskā mācību gada laikā viņi pasniedz Jēlas universitātē, bet vasarās – prestižajā Norfolkas Kamermūzikas festivālā. Kvartets sniedz arī meistarklases visā Ziemeļamerikā.

2011./2012. sezonā kvartets uzstāsies Kanādā, Amerikas Savienotajās valstīs (piemērām, Ņujorkā tas uzsāks divu gadu koncertciklu ar Bartoka un Haidna kvartetiem) un Eiropā (Ķelnē, Kopenhāgenā, Londonā, Parīzē, Milānā, Madridē).  Ansamblis sniegs koncertus arī Armēnijā, Latvijā un Polijā. Un pirmoreiz tas spēlēs Maskavas Puškina Mākslas muzejā.


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

30.11.2011 plkst. 19:00
Lielā Ģilde

Tokijas stīgu kvartets, (ASV)
Programmā – Haidns, Bēthovens, Hindemits

 

Apskatīties pasūtījumu vēsturi
Jūsu e-pasts:

© Hermaņa Brauna fonds | Izstrādāts Profero, 2002-2011