Otrais Jauniešu mūzikas festivāls AVANTI!
Sestdien, 2014.gada 15.martā pl.19.00
Lielajā ģildē
Festivāla atklāšanas koncerts
Meistari un mācekļi
Augustin Dumay (Ogistēns Dimē, vijole, Beļģija),
Elīna Bukša (vijole)
un
Sinfonietta Rīga
Programmā V.A.Mocarts un M.Bruhs
Zvaigznes cilvēkiem izgaismo ceļus. Cilvēki izklāj ceļus jaunām zvaigznēm.
Meistari un mācekļi tā ir paaudžu pēctecība, tradīciju stafete, tā ir skola un draudzība, tās ir cilvēciskas saites, kas veicina mākslas attīstību. Mūsu koncertā uzstāsies Skolotājs un Skolniece: slavens mākslinieks un blakus viņam - jauna mūziķe, ar kuru viņš dāsni dalās savā pieredzē un meistarības noslēpumos.
Ogistēns Dimē tiek dēvēts par izcilu stilistu un vienu no Eiropas lielās klasiskās tradīcijas pārstāvjiem. Viņš tiek salīdzināts ar tādiem titāniem kā Menuhins, Milšteins un Sterns. Viņa Mocarta skaņdarbu interpretācijas bez pārspīlējuma tiek uzskatītas par etalonu.
Starptautisku atzinību Ogistēns Dimē ieguva 1979.gadā, kad Herberts fon Karajans uzaicināja viņu piedalīties galā koncertā Parīzē. Uzreiz pēc šīs uzstāšanās Dimē atskaņoja Bartoka Otro vijoļkoncertu kopā ar Berlīnes filharmoniķiem un diriģentu Kolinu Deivisu. Šis koncerts kļuva par īstu notikumu.
Šobrīd Ogistēns Dimē ir savas radošas karjeras virsotnē. Viņš pastāvīgi viesojas pasaules labākajās koncertzālēs, sadarbojoties ar slaveniem diriģentiem un orķestriem.
Pēdējos desmit gados viņš ne vien uzstājas kā vijolnieks, bet arī intensīvi nododas diriģēšanai: kopš 2003. gada viņš vada Valonijas Karalisko kamerorķestri un kopš 2011. gada Kansai Philharmonic Orchestra (Osakā), kā arī koncertē Eiropā un Amerikas Savienotajās valstīs.
Viņš ir arī izcils pedagogs Karalienes Elizabetes mūzikas koledžā Briselē. Ogistēna Dimē klasē studē talantīgi, jauni vijolnieki, no kuriem lielākā daļa jau plūkuši laurus prestižos starptautiskajos konkursos.
Dimē skaņu ieraksti, ko izdevušas tādas firmas kā Deutsche Grammophon, Onyx Classic un EMI, ir saņēmuši daudzas balvas, ieskaitot Grand prix du Disque, Audiophile Audition, Preis der deutschen Schallplattenkritik, Gramophon Award, Grammy Award, Victoire de la Musique, the Record Academy Award. Nozīmīgākie Dimē ieskaņojumi, kas tapuši pēdējā laikā, ir visas Bēthovena vijoļsonātes, kas ierakstītas kopā ar portugāļu pianisti Mariju Žoau Pirešu, un Mocarta skaņdarbi vijolei, kas ierakstīti kopa ar orķestri Camerata Salzburg.
Latvijas Lielās Mūzikas balvas 2012 ieguvēja Elīna Bukša ir dzimusi Aizkrauklē un jau kopš piecu gadu vecuma apguvusi vijoles spēli pie leģendārā pedagoga Ojāra Kalniņa. Vēlāk Elīna turpināja mācības pie krievu vijolnieka Borisa Belkina Nīderlandē. Jau sešu gadu vecumā Elīna kļuva par konkursa Talants Latvijai laureāti, un tālāk sekoja panākumi 16 starptautiskos un vietēja mēroga konkursos. 12 gadu vecumā Elīna debitēja kopā ar Liepājas simfonisko orķestri, atskaņojot V.A.Mocarta Piekto vijoļkoncertu, un kopš tā laika viņa regulāri uzstājas ar visiem Latvijas profesionālajiem orķestriem.
Elīna ir koncertējusi Vācijā, Krievijā, Šveicē, Zviedrijā, Itālijā, Nīderlandē, Beļģijā un Somijā. Viņa jau ir uzstājusies Bozar koncertzālē Beļģijā, Tamperes filharmonijā Somijā, P.Čaikovska koncertzālē Maskavā un Music Laeiszhalle Vācijā.
Kopš 14 gadu vecuma Elīna ir Hermaņa Brauna fonda māksliniece un uzstājas tā rīkotajos koncertos.
Šobrīd Elīna studē prestižajā Karalienes Elizabetes Mūzikas kapelā Beļģijā pie profesora Ogistēna Dimē, kā arī paralēli mācās pasaulē slavētās profesores Annas Čumačenko meistarklasēs Vācijā, Francijā un Šveicē.
Jaunā vijolniece spēlē itāļu meistara Domeniko Montanjana 1723.gadā darinātu vijoli, kuru viņai uz laiku ir uzticējis kāds privātsponsors. 2013./2014.gada koncertsezona Elīnai ir nozīmīga ar debijām un uzstāšanos kopā ar Ljēžas Karalisko filharmonijas orķestri, Valonijas Karalisko kamerorķestri franču pianista Franka Braleja vadībā, Maskavas kamerorķestri Musica Viva un citiem orķestriem.
Septembrī Elīna piedalījās prestižajā Karalienes Elizabetes kruīzā kopā ar kamerorķestri Sinfonia Varsovia britu diriģenta Kristofera Vorena-Grīna vadībā.
Četras reizes jaunā vijolniece ir saņēmusi īpašus Latvijas Republikas Kultūras ministrijas apbalvojumus. Elīna Bukša pārsteidz ar skaņdarbu dziļu lasījumu, ar dziedošu un kaismīgu skaņu, ar dramatisku izteiksmību un iekšēju brīvību. |