Sākumlapa     Izdrukāt

 LV    RU    EN  

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

Tapiola Sinfonietta

Olli Mustonens
Tapiola Sinfonietta

TAPIOLA SINFONIETTA (Somija)
Diriģents - Olli Mustonens

Solisti
Peka Kūsisto
(Pekka Kuusisto),vijole
Meri Englunda
(Meri Englund),vijole
Tero Latvala
(Tero Latvala),vijole

PROGRAMMA

I

Olli Mustonens (1967)
Trīskāršais koncerts trim vijolēm un orķestrim (1998)
Ouverture
Vivace
Larghetto
Allegro

solisti - Peka Kūsisto, Meri Englunda un Tero Latvala

Volfgangs Amadejs Mocarts (1756-1791)
5.Koncerts vijolei ar orķestri La mažorā, KV 219
Allegro aperto
Adagio
Rondeau: Tempo di Menuetto-Allegro-Tempo di Menuetto

solists- Peka Kūsisto

II

Ludvigs van Bēthovens (1770 – 1827)
Otrā simfonija Re mažorā, op. 36
Adagio molto-Allegro con brio
Larghetto
Scherzo: Allegro
Allegro molto


Pirmoreiz Latvijā spēlēs orķestris Tapiola Sinfonietta, kas pieder Somijas profesionālo orķestru elitei. Tas dibināts 1987.gadā, strauji sasniedzis mākslinieciskās pilnības augstumus un kļuvis slavens ar savas jauneklīgās spēles spožumu un bezkompromisa attieksmi pret mākslu.

Tas ir tipisks Vīnes klasiskais orķestris, kura repertuārs centrēts uz Mocarta un viņa laikabiedru mūziku, taču līdzās klasikai Tapiola Sinfonietta atskaņo un ieraksta arī retumus – gan seno mūziku, gan jaundarbus, kuru vidū īpaša uzmanība ir veltīta somu komponistu mūzikai.

Tapiola Sinfonietta sadarbojies ar tādiem baroka mūzikas pazinējiem kā Endrū Lorenss-Kings (Andrew Lawrence-King) un Rojs Gudmens (Roy Goodman), kā arī ar mūsdienu somu komponistiem, jo īpaši - ar Juhani Nuorvalu (Juhani Nuorvala) un Ēro Hemēnniemi (Eero Hämeenniemi).

Tapiola Sinfonietta pastāvīgi piedalās dažādos festivālos un projektos, kā arī meklē jaunas sadarbības formas ar skolām.

1993. gadā par Tapiola Sinfonietta māksliniecisko vadītāju tika iecelts franču diriģents un vijolnieks Žans-Žaks Kantorovs (Jean-Jacques Kantorow). Viņa vadībā orķestris sasniedza starptautiski atzītu profesionālisma līmeni. Patreiz maestro Kantorovs strādā orķestrī kā pastāvīgais diriģents, bet mākslinieciskos jautājumus orķestris risina pats, un tas vairo orķestra jaunrades garu, jo katrs mūziķis tiecas pēc augstas mākslinieciskās kvalitātes. Kad 2001. gadā beidzās orķestra otrā diriģenta Tomasa Ollilas (Tuomas Ollila) divu gadu darba periods, Tapiola Sinfonietta par savu otro diriģentu iecēla Džonu Storgordu (John Storgårds). 2003.gada rudenī Storgorda vietā stāsies Olli Mustonens. Orķestra Tapiola Sinfonietta pastāvēšanas laikā par tā mākslinieciskajiem vadītājiem strādājuši Jorma Panula (Jorma Panula), Juhani Lamminmeki (Juhani Lamminmäki) un Osmo Venske (Osmo Vänskä).

Orķestra mājvieta ir Espo pilsētā, kur teju katru nedēļu tas spēlē Espo Kultūras centra Tapiolas koncertzālē. Orķestris koncertē arī visā Somijā un ārzemēs. Ik gadu orķestris veic trīs jaunus ieskaņojumus. Īpaši pozitīvas atsauksmes guvuši Sen-Sansa un Mocarta mūzikas ieraksti. Par orķestra bestselleru, kas pārdošanas ziņā ir sasniedzis platīna līmeni, kļuvis disks Wonderful, ko orķestris ieskaņojis kopā ar slaveno somu dziedātāju Karitu Matilu (Karita Mattila).

Somu mitoloģijā Tapio ir mežu valdnieks, bet Tapiola – viņa valstība. Pilsētā Espo, kur mājo orķestris TAPIOLA SINFONIETTA, atrodas Tapiola, kas ir Somijas lielākā mežaparka priekšpilsēta un uzskatāma par pilsētapbūves paraugu.


Olli Mustonens ir viens no mūsu laika burvīgākajiem pianistiem. Viņa spožā tehnika un neatkārtojamās interpretācijas sajūsmina publiku visur, kur vien viņš spēlē.

Olli Mustonens ir dzimis Helsinkos. Piecu gadu vecumā sācis spēlēt klavieres un klavesīnu. Viņa attieksme pret atskaņojamo mūziku vienmēr ir līdzinājusies komponista attieksmei, jo Mustonens ir pārliecināts, ka katrai uzstāšanās reizei jābūt tikpat negaidīti svaigai kā pirmatskaņojumam un ka jebkurš komponists jāuztver kā mūsu laikabiedrs. Viņš uzskata, ka sekot tradicionāliem paraugiem vai, gluži otrādi, tiekties pēc oriģinalitātes kā pašmērķa – tā nav īsta jaunrade.

Mustonens ir uzstājies ar daudziem izciliem orķestriem, to vidū - Berlin Philharmonic, Chicago Symphony, Cleveland Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, London Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, Philadelphia Orchestra, Philharmonia Orchestra, Royal Concertgebouw. No diriģentiem, ar kuriem viņam laimējies muzicēt, jāmin Vladimirs Aškenazi, Daniels Barenboims, Pāvo Berglunds, Pjērs Bulēzs, Mjung Vun Čungs, Šarls Dituā, Kristofs Ešenbahs… Olli Mustonens bieži spēlē tādās pasaules mūzikas galvaspilsētās kā Londona, Parīze, Vīne, Tokija, Berlīne.

Viņa biežākie partneri kamermūzikas ansambļos ir Stīvens Iserliss (Steven Isserlis) un Peka Kūsisto (Pekka Kuusisto).

Šajā sezonā viņš uzstājas arī kā diriģents ar Deutche Kammerphilharmonie.

Mustonena ierakstu katalogs ir apjomīgs un izsmalcināts. Šostakoviča un Alkāna prelūdiju ieskaņojumam (DECCA) piešķirta Edisona balva un Gramophone balva kā labākajam instrumentālās mūzikas ierakstam. Firmā BMG iznācis Baha un Šostakoviča Prelūdiju un Fūgu albūms. Mustonenam ir arī ilgstošs sadarbības līgums ar Ondine Records.

Būdams vēl astoņgadīgs zēns, Mustonens sāka apmeklēt privātstundas kompozīcijā. Viņa starptautiskā pianista karjera komponēšanu gan atvirzīja otrajā plānā, taču Olli Mustonens turpināja rakstīt mūziku. Viņa stilu mēdz dēvēt par neobarokālu, neoromantisku vai minimālistisku, bet patiesībā Mustonena mūzika ir fantāzijas un brīva gara lidojums. Tajā apvienota dziļa bijība pret tradīcijām ar valodas savdabību un pavisam jaunu skatījumu, kurā nav vietas aizspriedumiem.

Trīskāršais koncerts trim vijolēm un orķestrim tika pirmatskaņots 1998. gadā Helsinkos. Komponists šeit izmanto stīgu orķestri, divas obojas un sitaminstrumentus. Pirmās daļas skarbā atmosfēra atgādina baroka laikmeta gaisotni. Otrā daļa – rotaļīgs skerco – līdzinās tautas dejai. Lēnajai trešajai daļai, kurā saklausāmas gan meža šalkas , gan kādas ārijas fragmenti, seko virtuozs fināls.

Šo koncertu autors veltījis savai sievai – pianistei Raijai Kerpo.


Peka Kūsisto ir dzimis 1976. gadā Somijas pilsētā Espo un vijoli sācis spēlēt trīs gadu vecumā. Kopš 1983.gada viņš mācījies Sibēliusa Mūzikas akadēmijā, no 1992. līdz 1996. gadam – Indiānas Universitātē (Blumingtonā, ASV). 1995. gadā Kūsisto kļuva par pirmo somu vijolnieku – Sibēliusa Starptautiskā vijolnieku konkursa Helsinkos uzvarētāju, kā arī speciālās balvas par Sibeliusa Vijoļkoncerta labāko atskaņojumu ieguvēju. Viņš ir arī Karla Nīlsena konkursa laureāts (Dānija, 1992, 3.prēmija) un Kuopio Nacionālā vijolnieku konkursa laureāts (Somija, 1995, 1.prēmija).

Peka Kūsisto uzstājies ar daudziem somu orķestriem, ieskaitot Somijas radio orķestri un Helsinku filharmonisko orķestri, ar kuru viņš spēlējis vieskoncertos Japānā 1996.gadā. Viņš arī sadarbojies ar Royal Philharmonic un Juriju Temirkanovu vieskoncertos Itālijā, ar BBC Symphony Orchestra un Pāvo Berglundu, ar tādiem orķestriem kā BBC Scottish Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Chamber Orchestra of Europe Brēmenes festivālā, ar Royal Liverpool Philharmonic, Deutsches Symphonie Orchester Berlin un Vladimiru A'dskenazi.

Tuvākajā laikā viņu gaida koncerti Austrālijā, Somijā, Londonas Wigmore Hall, kā arī koncerti ar Čehijas filharmonisko orķestri un Vladimiru Aškenazi.

Nesen Peka Kūsisto kļuvis par Järvenpää Sibelius Weeks un Tuusula Lake Chamber Music Festival festivālu māksliniecisko vadītāju.

Peka Kūsisto spēlē Stradivari vijoli, kas izgatavota 1702.gadā. Šo instrumentu viņam piešķīris Somijas Okobank Art Foundation.


Sīkāka informācija angļu valodā Internetā:

Tapiola: http://www.kdschmid.de/englisch/02kuenst/1kuenstler.php3?k_id=204
Olli Mustonen: http://www.vanwalsum.co.uk/amd/artists/om.htm


Koncertu atbalsta:


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

11.04.2003 plkst. 19:00
Lielā Ģilde

Tapiola Sinfonietta
Tapiola Sinfonietta ar slaveno diriģentu Olli Mustonenu vienīgajā koncertā Rīgā Eiropas turnejas ietvaros!

 

Apskatīties pasūtījumu vēsturi
Jūsu e-pasts:

© Hermaņa Brauna fonds | Izstrādāts Profero, 2002-2011