Sākumlapa     Izdrukāt

 LV    RU    EN  

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

BBC Scottish Symphony orchestra

Otrdien, 2004. gada 16. martāpl. 19.00
Latvijas Nacionālajā operā

BBC Skotijas simfoniskais orķestris

Pirmo reizi Latvijā, īpašā koncertā Rīgā  - viens no pasaulē vadošajiem simfoniskajiem orķestriem.

Programmā: Bartoka “Deju svīta”, Dvoržāka “Meža balodis”, Šūberta Devītā simfonija

BBC(Britu radio abreviatūra) padomju laikos vairāk asociējās ar taisnības balsi un mazāk ar mūziku. Tagad mēs, protams, zinām, ka Britu radio ir pieci pastāvīgi simfoniskie orķestri, kurus pelnīti respektē visā pasaulē. Katrs BBC orķestris  ir augstākās klases mūziķu kolektīvs. Un BBC SSO  (BBC  Skotijas simfoniskais orķestris) ir  pirmais līdzīgo vidū.

Nedomājiet gan, ka, ja reiz tas ir Skotijas orķestris, tad uz skatuves izies braši puiši rūtainos brunčos un ar dūdām. Nē! Tas ir pirmais Skotijas simfoniskais orķestris, kuru 1935.gadā dibinājis izcils mūziķis, komponists un diriģents Iens Vaits (Ian Whyte). No nelielā studijas kolektīva viņš sapņoja izveidot augstākā līmeņa orķestri ar savām tradīcijām un īpašu raksturu, kas piemīt garā brīvajiem un lepnajiem skotiem. Pateicoties viņa pūlēm un talantam, tas tiešām tā ir noticis.

Ir maz tādu orķestru, kuri spētu sacensties ar  BBC SSO  repertuāra apjoma un aktivitātes ziņā. Apbrīnas vērta ir tā nevainojamā un kaismīgā spēle, kā arī pieeja klasiskajai mūzikai pašreizējā galvenā diriģenta Ailana Volkova (Ilan Volkov) projektos. BBC SSO  prasme enerģiski un dziļi atskaņot mūsdienu mūziku dod komponistiem pārliecību, ka orķestris izpratīs un spoži atskaņos pat vissarežģītāko partitūru.

BBC SSO  ir arī pirmais BBC orķestru vidū, kas velta savu laiku radio translācijām  un skaņu ierakstiem.  Gandrīz visus orķestra koncertus - gan studijā, gan koncertzālēs -  pārraida BBC radio, visbiežāk Radio 3 vai Radio Scotland.

Orķestra ierakstu vidū īpaši atzīmējamas ir jaunākās mūzikas interpretācijas. Ne velti viena no divām Gramophonebalvām orķestrim piešķirta tieši mūsdienu mūzikas jomā. Orķestris sadarbojas ar skaņu ierakstu firmām Hyperion, kurā ieskaņota skotu komponistu romantiskā mūzika, un  BIS, kurā  orķestris iemūžinājis Nīlsena simfoniju ciklu.

Savas pastāvēšanas 70 gados BBC SSO  spēlējis kopā ar visiem izcilākajiem XX gadsimta solistiem.

Neviens cits britu simfoniskais orķestris nepazīst mūsdienu mūzikas krāsas, blīvumu un faktūras labāk par BBC SSO, un neviens cits neprot tās atdzīvināt tik krāšņi kā šie mūziķi. The Herald 

 


Photo by Keith Saunders.
Ailans Volkovs, BBC SSO galvenais diriģents

Ir pagājis tikaigads, kopš Ailans Volkovs kļuvis par  BBC SSOgalveno diriģentu, bet kolektīvs uzskata, ka, līdz ar viņa atnākšanu, ir sākta jauna lappuse orķestra vēsturē.

Vokovam ir tikai 28 gadi. Viņš ir jaunāks par daudziem sava orķestra mūziķiem, un vispār viņš ir viens no jaunākajiem un talantīgākajiem mūsdienu diriģentiem.  Viņš diriģēja, būdams vēl padsmitnieks. 19 gadu vecumā viņš uzsāka darbu orķestrī Northern Sinfonia,  pēc tam– Londonas filharmonijas jauniešu orķestrī, bet vēlāk kļuva par Seidži Ozavas asistentu Bostonas simfoniskajā orķestrī.  The Boston Globe  kritiķi uzreiz pamanīja viņa debiju: “Volkovs un orķestris piedāvāja mums drošu, pārliecinošu un  pat pārsteidzošu atskaņojumu”.

Volkovs  ir uzstājies kopā ar daudziem vadošajiem Eiropas un ASV orķestriem. Pieminēsim vien Ņujorkas, Londonas, Izraēlas, BBC filharmoniskos orķestrus, Detroitas, Bostonas simfoniskos orķestrus, Frankfurtes radio orķestri… Jaunais maestro muzicējis kopā ar tādām slavenībām kā Daniēls Barenboims, Mstislavs Rostropovičs, Viktorija Mullova, Emanuels Ekss, Heinrihs Šifs…

Viņš pārbauda savus spēkus arī operas diriģēšanā. 2002.gadā  Volkovs iestudējis “Jevgeņiju Oņeginu” Glaindbornas festivālā, bet šogad viņš diriģēs Sanfrancisko operas teātrī.

Ailans Volkovs zina, ko viņš grib. The Scotsman 

Volkovs, līdzi sev ņemot SSO,  pārcēlās  kādā citā sfērā, un tā bija viena no lieliskākajām mūzikas sajūtām manā dzīvē… Viņš ir apburošs pie pults, un viņa diriģēšanas rezultāts, šķiet, piederīgs kādai citai pasaulei. Es varu vien aicināt  visus mūzikas mīļotājus pašiem viņu paklausīties …  The Herald

Šūberta Devītā … Ailana Volkova vadībā šī viena no nodeldētākajām simfonijām izskanēja  mērķtiecīgi un viengabalaini.  The Scotsman 


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

16.03.2004 plkst. 19:00
Latvijas Nacionālā opera

BBC Scottish Symphony orchestra
Pirmo reizi Latvijā unikālais, viens no pasaules vadošajiem simfoniskajiem orķestriem - īpašā koncertā Rīgā. Programmā – Bartoks “Deju svīta”, Dvoržāks “Meža balodis”, Šūberts – Devītā simfonija.

 

Apskatīties pasūtījumu vēsturi
Jūsu e-pasts:

© Hermaņa Brauna fonds | Izstrādāts Profero, 2002-2011