Sākumlapa     Izdrukāt

 LV    RU    EN  

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

Žana Sibēliusa stīgu kvartets (Somija)

 

Žana Sibēliusa stīgu kvartets
mākslinieku/mākslinieci pārstāv Hermaņa Brauna FondsMārcis Kūlis
mākslinieku/mākslinieci pārstāv Hermaņa Brauna FondsIlze Urbāne

Ceturtdien, 2004.gada 29.aprīlī pl.18.00
Melngalvju namā

THE JEAN SIBELIUS STRING QUARTET
Žana Sibēliusa stīgu kvartets (Somija) 

Ģenerālsponsors:

Atbalstītāji:


    hspace=0

Jošiko Arai (Yoshiko Arai, 1.vijole)
Juka Pohjola (Jukka Pohjola, 2.vijole)
Mati Hirvikangass (Matti Hirvikangas, alts)
Sepo Kimanens (Seppo Kimanen, čells)

Piedalās Ilze Urbāne (flauta) un Mārcis Kūlis (klarnete)

Programma

I

Volfgangs Amadejs Mocarts                – Flautas kvartets Re mažorā, K.285
(1756-1791)                                                  Allegro
                                                                   Adagio
                                                                   Rondeau (Allegretto)

Atskaņo Ilze Urbāne, Juka Pohjola, Mati Hirvikangass, Sepo Kimanens

 
Volfgangs Amadejs Mocarts                   – Klarnetes kvintets La mažorā, K.581
                                                                   Allegro
                                                                   Larghetto
                                                                   Menuetto
                                                                   Allegretto con variazioni 
Atskaņo Mārcis Kūlis, Jošiko Arai, Juka Pohjola, Mati Hirvikangass, Sepo Kimanens

II

 Žans Sibēliuss (1865-1957) – “Voces intimae”, stīgu kvartets re minorā, op.56 

                                                                   Andante -Allegro molto moderato
                                                                   Vivace
                                                                   Adagio di molto
                                                                   Allegretto (Ma pesante)
                                                                   Allegro

Žana Sibēliusa stīgu kvartets – tā ir skaistās un skarbās Somijas balss. Šobrīd kvartets nešaubīgi ir viens no Skandināvijas un pat Eiropas  vispieprasītākajiem kamermūzikas ansambļiem.

Kvartets tika dibināts 1980.gadā un jau pašā sākumā parādīja sevi tik spilgti, ka Žana Sibēliusa ģimene deva atļauju to nosaukt Somijas dižākā komponista vārdā, bet Somijas un Zviedrijas lielākie mūzikas festivāli jaunizveidoto ansambli aicināja debitēt  starptautiskas auditorijas priekšā. Kvartets arī pats izveidoja savu festivālu, un kopš 1981.gada šis ikgadējais starptautiskais kamermūzikas festivāls Kuhmo pilsētā  pulcē izcilākos pasaules atskaņotājmāksliniekus.

Īpaši intensīvi kvartets sāka koncertēt kopš 1983.gada, kad tas kļuva par atklājumu Rietumberlīnes festivāla izsmalcinātajai  publikai. Pēc tam ansamblis uzstājies gandrīz visās Eiropas valstīs, Indijā, ASV, Ķīnā, Dienvidkorejā, Čīlē, Japānā… Kvarteta darbību atbalsta Somijas valdība, un mūziķi nepaliek parādā  savai dzimtenei. Nesen ansamblis ieskaņojis visus Aulisa Sallinena (Aulis Sallinen) kvartetus un Einojuhani Rautavāras (Einojuhani Rautavaara) stīgu kvintetu un divus kvartetus. Ļoti daudz ieskaņojumu kvartetam ir ierakstu firmās Finlandia Records un Ondine

Sibēliusa kvartets savu repertuāru neierobežo un atskaņo  visu laikmetu mūziku. Tas meistarīgi spēlē klasiķu Haidna un Mocarta šedevrus, un tajā pašā laikā visā pasaulē ir pazīstamas ansambļa aizraujoši interesantās jaunākās mūzikas interpretācijas. Kvartets sadarbojas ar tādiem mūsdienu komponistiem kā Sofija Gubaiduļina, Auliss Sallinens, Einojuhani Rautavāra, Jouni Kaipainens (Jouni Kaipainen), Magnuss Lindbergs (Magnus Lindberg), Haridass Greifs (Haridas Greif).

Panākumi seko ansamblim vienmēr un visur. Un, slavējot kvartetu, mūzikas kritiķi gandrīz vai sacenšas. 1991.gadā ziemeļnieku atskaņojumi satrieca dienvidniekus -  Sibēliusa kvartets saņēma Čīles Mūzikas kritiķu un mākslas zinātnieku biedrības balvu par gada labāko koncertu Čīlē. 1998.gadā citā pasaules malā – Polijā - Krakovas kritiķi, kuri labi pārzina un prot novērtēt mūsdienu mūziku, atzina kvarteta koncertu festivālā “Mūsdienu mūzikas dienas”  par vislabāko.  Jau 1985.gadā pēc kvarteta debijas ASV laikraksta New York Times komentētājs rakstīja: “tas ir augstas klases kvartets ar izsmalcinātu muzikalitāti, ar intonāciju, kas ir nesatricināma kā klints, un ar īpašu savstarpējo saprašanos.”

Rīgā Sibēliusa kvartets ir koncertējis savas karjeras sākumā. Šobrīd ansamblis ir meistarības virsotnē.

Žans Sibēliuss(1865-1957) piedzima laikā, kad nebija vēl sacerēts nedz “Jevgeņijs Oņegins”, nedz “Pīķa dāma”, nedz “Karmena” un  kad pasaule  vēl nezināja, kas ir skaņu ieraksts un kino. Bet mira -  kosmosa iekarošanas, radio un televīzijas laikmetā. Viņš nodzīvoja ilgu, senai somu rūnai līdzīgu mūžu. 53 gadus viņš pavadīja savās mājās “Ainolā” -  mežā, vienatnē, ieklausīdamies  vien dabas un savās paša iekšējās balsīs.

Neraugoties uz to, ka dzīves pēdējo 30 gadu laikā Sibēliuss gandrīz  nepieskārās nošu lapām, viņa radošais mantojums ir milzīgs: 7 simfonijas, simfoniskās poēmas, uvertīras, fantāzijas, svītas, leģendas, kora mūzika, mūzika teātra izrādēm… Taču visstiprāk viņš mīlēja kamermūziku, dēvēdams to par savas jaunības lielāko kaislību. Dažādos savas dzīves periodos viņš pastāvīgi atgriezās pie šīs kaislības, rakstot vokālo mūziku un instrumentālus skaņdarbus: no miniatūrām līdz lieliem cikliskiem skaņdarbiem -  tādiem kā sonātes un kvarteti. Sibēliuss pats izcili spēlēja vijoli un jaunībā aizrautīgi muzicēja kvartetā, izvēloties sev otrās vijoles partiju.    

Piecdaļīgais stīgu kvartets Voces intimae (“Intīmās balsis”) ir viens no komponista  brieduma gadu centrālajiem skaņdarbiem. Tas tika pabeigts 1909.gadā Londonā, kur Sibēliuss pavadīja dažus mēnešus, uzstājoties kā koncertsērijas diriģents (tolaik viņš bija ļoti iecienīts diriģents Anglijā). Kādam draugam  komponists šī skaņdarba nosaukumu skaidroja tā: “Es esmu daudz cietis un daudz iemācījies”. Tik vaļsirdīga atzīšanās attiecas uz kvarteta trešo – lēno – daļu, kuras sākumā autors pats ir uzrakstījis - Voces intimae.  Tā ir visa skaņdarba sirds, kur atklājas mākslinieka jūtu un domu dziļums.

“…first class quartet with cultivated musicality, rock steady intonation and a sense of collegial give and take…”

New York Times


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

29.04.2004 plkst. 18:00
Melngalvju nams

Žana Sibēliusa stīgu kvartets (Somija)
Viens no Eiropas spožākajiem stīgu kvartetiem īpašā koncertā Rīgā. Koncertā piedalās Ilze Urbāne (flauta) un Mārcis Kūlis (klarnete). Programmā: Sibēliuss, Mocarts.

 

 

Apskatīties pasūtījumu vēsturi
Jūsu e-pasts:

© Hermaņa Brauna fonds | Izstrādāts Profero, 2002-2011