http://www.hbf.lv

Izdrukāts: 30.11.2023 @ 16:32


 

Koncertu cikli un īpašas norises vietas

Garīgās mūzikas koncerts. Inese Galante (soprāns) un Josifs Feigelsons (čells, ASV)

 

Aivars Kalējs
Inese Galante

Josifs Feigelsons (čells)

Otrdien, 2004. gada  3. augustā, plkst. 19.00
Ceturtdien, 2004. gada 5. augustā, plkst. 19.00
Rīgas Sv. Jāņa baznīcā

Garīgās mūzikas koncerts

Inese Galante (soprāns)

Josifs Feigelsons (čells, ASV)
Aivars Kalējs (ērģeles)

Ineses Galantes vasaras koncerti ir skaista tradīcija. Izsena - pašai dziedātajai  un iemīļota - viņas klausītājiem.

Šogad Inese būs kopā ar draugiem. Ērģelnieks Aivars Kalējs, pēc Ineses domām, ir īpašs un viņai garīgi tuvs mūziķis. Bet Josifs Feigelsons  kopā ar Inesi Rīgā uzstāsies pirmoreiz, neraugoties uz to, ka viņi ir pazīstami jau ilgus gadus.

Čellists Josifs Feigelsons ir visā pasaulē atzīts izcils interpretētājs un vienreizējs virtuozs.

Viņš ir dzimis Rīgā, vijolnieces un operas tenora ģimenē. Čellu viņš sāka spēlēt sešu gadu vecumā. Būdams divpadsmitgadīgs Dārziņskolas audzēknis, viņš debitēja uz profesionālās skatuves, atskaņojot Šūmaņa čellokoncertu. Pēc četriem gadiem viņš izcīnīja pirmo godalgu starptautiskajā konkursā Concertino-Prague. Sekoja  mūslaiku leģendārā mūziķa Mstislava Rostropoviča uzaicinājums mācīties viņa klasē Maskavas konservatorijā. Pēc tam, kad profesors bija spiests doties uz Rietumiem, jaunais mākslinieks turpināja mācīties Maskavā slavenās čellistes Natālijas Gūtmanes klasē un 1976.gadā absolvēja konservatoriju. Būdams vēl students, viņš kļuva par divu starptautisku konkursu laureātu: 1974.gadā Feigelsons uzvarēja Čaikovska konkursā Maskavā un 1976.gadā – Baha konkursā Leipcigā.  Jau toreiz viņš sāka koncertēt gan Krievijā, gan Austrumeiropā  (Prāgā, Berlīnē), parādījās arī viņa pirmās skaņuplates ierakstu firmās Melodija un Panton.

Kopš 1987. gada Josifs Feigelsons  ir ASV pilsonis. 1990.gadā viņam piešķīra prestižo Avery Fisher Career Grant.

1988.gada debijai Ņujorkas Kaufmann Hall sekoja plaša koncertturneja ASV, tostarp arī tādās slavenās koncertzālēs kā Avery Fisher  Hall un Carnegie Hall Ņujorkā, Symphony Hall Čikāgā un Kennedy Center Vašingtonā. 1996.gadā viņš uzstājās kopā ar Detroitas simfonisko orķestri maestro Nēmes Jervi vadībā, un Josifa Feigelsona atskaņoto Dvoržāka čellokoncertu dzirdēja visas pasaules radioklausītāji.

Pēc Feigelsona koncertiem jūsmīgie kritiķi rakstīja: “Ja mūzikā ir uguns, Feigelsons to iekurs, ja tajā ir dārgumi, viņš tos izraks!”, “Feigelsona meistarība liek publikai krist pie viņa kājām ”, “savu redzējumu viņš izsaka ar skaņu: viņš prot attēlot gan koku vissīkākajās detaļās, gan visa meža skaistumu”. Viņa spēle tiek dēvēta par apburošu un aizraujošu, bet viņš pats -  par “Čella Karuzo”.

Feigelsona koncertu ģeogrāfija ir ļoti plaša. Ņujorka, Čikāga, Vašingtona, Bostona, Sietla, Filadelfija… Arī Eiropas valstis – Vācija, Itālija, Šveice, Portugāle… Visas nav iespējams uzskaitīt. Tāpat kā mūzikas festivālus, kuru vidū ir Šlēzvigas-Holšteinas festivāls, Hendeļa festivāls, Baha festivāls Madeirā… Atturīgie vācieši atzīst: “šis Latvijā dzimušais čellists ir milzīgs laimests pasaules mūzikai”.

Feigelsons ne vien koncertē, bet sniedz arī meistarklases ASV pilsētās. Viņa skatuves partneru vidū ir tādas slavenības kā dziedātāja Barbara Hendriksa, pianisti Bella Davidoviča un Vladimirs Felcmans, vijolnieks Oļegs Krisa un altists Jurijs Bašmets.

Feigelsona repertuārā ir vairāk nekā pussimts skaņdarbu čellam ar orķestri, tikpat liels skaits sonāšu, kā arī ļoti daudz visdažādāko skaņdarbu čellam, ieskaitot viņa paša transkripcijas. Feigelsons cenšas iepazīstināt klausītājus arī ar jauniem un aizmirstiem skaņdarbiem. 1996.gadā pirmoreiz ASV viņš atskaņoja Mečislava Veinberga (1919 – 1996) 24 Prelūdijas un fūgas, kuras vēlāk līdz ar Veinberga četrām čellosonātēm, ieskaņoja ierakstu firmā Olympia.


Koncerts notiek:

Datums, laiks, vieta

Koncerts

Biļešu cenas

05.08.2004 plkst. 19:00
Rīgas Sv. Jāņa baznīca

Garīgās mūzikas koncerts. Inese Galante (soprāns) un Josifs Feigelsons (čells, ASV)

 

03.08.2004 plkst. 19:00
Rīgas Sv. Jāņa baznīca

Garīgās mūzikas koncerts. Inese Galante (soprāns) un Josifs Feigelsons (čells, ASV)

 

© Hermaņa Brauna fonds & Nordik IT, 2002-2003